Yeni Nesil Çalışma Sistemi 01

Teknolojiler ve cihazlar gelişmesiyle birlikte kişilerin kendini geliştirme yeni nesil çalışma sistemi de değişmeye başladı. Kendi zamanımdan bilirim bundan 10 sene önce ilkokullu yada lise zamanlarımda hocalarımız derdi siz daha şanslısınız bizim nesilden şimdi internet var anında tık bilgiye ulaşıyorsunuz diye. Tabi o zamanlar internet kotalı 4 GB interneti bir ay geçinme durumu oluyordu. 4 GB olunca direk faturan fazla geliyordu. Aile reisimiz babamız fırçayı çekiyordu 🙂 Güzel Günlerdi. Konumuz yeni nesil çalışma sistemi ama blogum olduğundan dolayı kendimden de örnekleri sizi sıkmadan vermek istiyorum.

Başlangıç : Eski Zamanlar

O zamanlar gene Youtube vs. var bilgi kaynakları inanılmaz derece düşüktü. Genel bir bilgilere ulaşabiliyordunuz örnek olarak bir kişinin hayatını vikipedi gibi sitelerden kolaylıkla bulabilirdiniz. Ancak bir eğitim setine ulaşmak kolay değildi. Kısıtlı yapan kişiler vardı o da bir kaç video yapıp modülüne geçiyordu. İnternetten üzerinden satılan sistemlerle ilerliyordu. Bir eğitim yaklaşık olarak o zamanın parasıyla en az 200 Türk Lirasından başlıyordu .

Aileye de aldırma imkanınız yoktu. Hatta en genel bir şey söylemeliyim hatırlayan belki vardır TTNET Vitamin diye platform vardı o ücretliydi. Üzerinde ders videolarının olduğu alandı. Çoğu kişi tercih edemiyordu. İnternet faturasına ek olarak fatura geldiği için. Şu anda gene hizmetlerine devam ediyorlar ücretli sistem ile ancak hem kotalı hem de para sahibi olmadığımızdan imkanlar kısıtlıydı.

Şimdiki : Günümüz

Hocalarımızın dediğini bende diyorum şimdiki bu tür bilgi edinme konusunda daha şanslı durumda. Youtube gibi platform artık para kazandırdığı için paralı eğitim veren yerler Youtube girerek istediğiniz konu hakkında bilgi edinme şansınız daha çok arttı. Ayrıca internet sistemi çoğu bölgede gelişmiş durumda. Bu yazıya okuyan bir kişi interneti kötü olabilir hak veriyorum. Kendi oturduğum yerde dahil en fazla 4 megabit internet kullanıyordum. Biraz bilinçlenmeye internet sağlayıcımı değiştirdim. Şu anda yüksek internette sahibim. Neyse konu dağılmasın bunla ilgili yazımda bulunacaktır.

Her konuyla ilgili artık elinizin altında yeni oluşumlar ve yeni kişiler çıkıyor. Matematik, Türkçe, İngilizce gibi alanlarda Youtube’da birçok hocadan yararlanabiliyorsunuz. İmkan daha üst kısımda ancak şöyle bir problem var. Kendimizi yönetmeyi bilmiyoruz. Bunla çalışmalar yaparak üstesinden gelebilirsiniz. Kendimden bilgiler vererek bu konuda sitemde bilgiler paylaşmaya devam edeceğim. Örnek olarak çalışma olarak pomodoro tekniğinden bahsettim. Bunu inceleyebilirsiniz.

Yeni Nesil Çalışma Sistemleri

Çalışma Alanları

Bir bilgiye ulaşmak artık google’a ne ile ilgili çalışmak istediğini aratabilirsiniz. Lütfen bunu yapmaktan çekinmeyin. Bir çok site çöp niteliğinde olsa da araştırmaktan vazgeçmeyin. Tavsiye edebileceğim siteler bakımından Youtube içerik bakımından zengin ancak gene de farklı bir platform arıyorsanız Udemy üzerinden eğitimcilere bakabilirsiniz. Ücretli olan eğitimlerde bulunuyor. Bu eğitimler genellikle indirme giriyor. 25-50 Türk lirasında satışa sunuluyor. Yeni Nesil Çalışma alanlarına da büyük bir etki yapıyor.

Bakın benim zamanımda ücretsiz yada bu fiyata bulmak inanın bulanamıyordu. Şu anki para harcama potansiyeli eğitim yerine farklı şeylere harcanır oldu. Oyunlara para harcıyoruz, yayınlara para harcanıyor ya da farklı alanlara da harcanıyor. O para verilmez diyen çıkacaktır elbet. Ancak farkındaysanız bir bilgiye bir tecrübeye bir alana ulaşmak çok cüzi miktarlarda satılıyor.

Öte yandan yeni çıkan eğitmenler ücretsiz bir şekilde eğitimini sunabiliyor. Bunu takip etmek için instagram üzerinden udemy ücretsiz kurslar sayfalarını aratabilirsiniz. Buradaki sayfa yönetenlere gerçekten teşekkür ediyorum yeni nesil çalışma sistemi için  güzel iş yapıp bilgilendirme yapılıyor.

Yeni Nesil Çalışma İş Bulma

Bunları takip ederek sizde kendinizi eğitme konusunda bir adım öteye gidebilirsiniz. Yeni çalışma sistemleri işyerleri artık eleman yetiştirmek istemiyorlar. İlanlarda görüyorsunuz ki tecrübeli insanlar arıyorlar. Sıfırdan hiç kimseyi eğitmek ne kimsenin zamanı ne de buna bütçesi. Bu adımda diğer kişilerden bir kaç adım ileri gitmek için kendinizi eğitip belli projeler yapmak zorundasınız.

Örnek olarak bir web tasarımcıdan bahsedelim. Bu kişi Meslek Yüksek okulundan mezun olmuş olsun. Bu kişinin eğer iyi bir üniversite de eğitim görmemiş ise eski nesil sistemlerde sürünerek hareket etmiştir. İş başvurularında her zaman referans isterler. Ancak referans yaptığı staj yeri ise yüzüne bakmayabilirler. Bu durumu yaşayan yada farklı dalda aynı şekil ret edilme kararları geliyorsa lütfen kendinizi geliştirin.

Mesleğiniz ile ilgili eğitimleri internet üzerinden geliştirerek bunları blog sitenizde yayınlayarak göstererek bir adım değil bir kaç adım ötede olursunuz. Örnek verdiğim tasarımcı internetten eğitim görmüş olsun. Kendi tasarımlarını bloguna yada farklı alanlarda yayınlanmış tecrübe kısmından kişiler onu isteyecektir. İş yerleri sıfırdan eleman değil artık iş ile ilgili en azından bir çok kritere sahip olmasını istiyor. Bu durumun karşısında ona göre hareket etmeniz gerekir. Youtube yada udemy gibi platformları iyi araştırmanız gerekiyor. Bunla ilgili gelişim yazılarım ve yeni nesil çalışma sistemi ile ilgili tavsiyelerim devam edecektir.

 

Yorum yapın