Pomodoro Tekniği Çalışma Yöntemi 01

Çalışma tekniği konusunda bir çok sefer sıkıntılara girdim ancak pomodoro tekniği bu durumu değiştirecek gibi. İşe başlamaya ya üşeniyorum ya da tam gazla başlıyorum. Bir kaç gün sonra vazgeçilme dönemine giriyorum. Her insan bu farklılık gösterebilir bir işe başlama istikrarım 3.gün itibariyle bitiyor. Araya bir şeyler giriyor belli sorunlar vazgeçme dönemine giriyorum. Bu tür problemler çoğu kişi de mevcut ve bu problemi aslında neden arayışına girerek harekettim. Bu dönem zarfında bir çok metot bir girişim denedim. En yararlısını sizlerle paylaşmak istedim.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği çalışmalarınızı uzun bir şekilde yapacağınıza bölerek ve dinlenerek çalışma metottur. Farkındalığınızı artırarak zamanı daha iyi kullanmanıza ve bölmenize sebep olur. Çalışma tekniği olarak setler halinde yapılıyor. 1 set pomodoro da 4 kez 25 dakika çalışma ve 4 kez 5 dakika dinlenme veriyorsunuz. Bu halde 1 set pomodoro setini tamamlamış oluyorsunuz. 1 set pomodoro tamamlandığında 30 dakika dinlenme süresi veriyorsunuz.

Kısacası 25 dakika bir işe çalışıyorsunuz ve 5 dakika dinleniyorsunuz. Bu halde yaparak kendinize hem zamanın kavranmasını hem de çalışkanlık geliyor.

Pomodoro Tekniğini Kimler Kullanır?

Tavsiye olarak evden çalışan freelancer ve öğrenci arkadaşlar için yararlı olacağını düşünüyorum. Çünkü hayatı evinde geçen insanlarda tembellik ve konfor alanı isteği oldukça fazla olur. Erteleme duygusunun en fazla çalıştığı evimizdir. Bir dil öğrenmek isteriz mesela 5 dakika sonra, 10 dakika sonra, şu oyunu oynamalıyım ondan sonra, yemekten sonra, film izlemeliyim ondan sonra diyerek ve bahane ettiğimiz işi yaptıktan sonra yapmayarak devam ettiğimiz alandır. Neden bunları söylüyorum?

Açıkçası bende öyleyim çünkü 🙂 

Pomodoro Tekniğinde Bilinmesi Gerekenler

Pomodoro tekniğinde başladığınızda bir konu belirleyerek ilerleyin ve 25 dakika boyunca sadece o konuya odaklanın. Tek bir alana odaklanın ahtapot gibi yok şuna bakıyım yok buna değil sadece tek yön. Her insanın hayatı değişiktir. Yapması gereken gün içerisinde bir den fazla işi vardır. Ama bu teknik tek bir yer istiyor. Aşama aşama ilerleyerek tek bir yere odaklanarak hareket etmeniz gerekmektedir. 25 dakika bitiminde 5 dakika sonucunda çalıştığınız konuyu düşünmek yerine sadece rahatlayın ve devam edin.

Çalışmalarınızı bir önceki gün yada çalışmaya başlamadan önce aşamalarını belirtin. Bir çalışmada tek yönelmek yerine parça parça ayırır. Basamakları tek tek aştığınız zaman motiveniz bitirmeye yönelik artacaktır. Ayrıca özel tavsiye olarak bir seti sadece tek bir konuya yöneltmeyin. Bir pomodoro bittiğinde başka bir isteğe yönelmek beyni mayıştırmaz ve sıkılmanızı engelleyecektir. Gün boyunca yaptığınız parça parça sistem parçanın tamamlanmasına sebep olacaktır.

Pomodoro Tekniğinde Aksi Hallerin Çıkması Halinde Ne Yapılmalı?

Bu durum herkesin başına gelebilir arkadaşlar. Unutmayın aksilikler geldiğinde davranış şeklimiz herkese göre değişebilir. Hep bunlar benim başıma geliyor! Ya gene mi gene yapamıyacağım gibi endişe ve düşünceler patır patır aklımızdan geçebilir. Sadece sizden bu konuda yapmak istediğim aksilik yaşadığınız nerede hata yaptığınızı not alın. Ertesi gün bunu yaşamamaya bakın. Yani sorunlara bağışıklık kazanın arkadaşlar .

Bunun nedeni bu sorunlara karşı çözmeye yönelik gayretiniz size bağışıklık kazandıracaktır. Başarılı insanların çoğuna baktığınız da mükemmel bir insan olarak doğmadılar. Mükemmel olmayı beklemediler sadece çalıştılar ve sorunlara karşı bağışıklık kazanarak hareket ettiler. Bunun sonrasında başarı önlerine geldi. Süreklilik kazandığınız da günden güne daha kolay olmuştur.

Pomodoro İçin Hangi Programları Kullanabilirim?

Kendim kullandığım programı sizlere de göstereyim. İnternette bir çok program bulabilirsiniz. Bilgisayar üzerinde kullandığım site Pomodoro Tracker sitesi tıklayarak ulaşabilirsiniz. Siteye üye olmanız sizin için fayda olur. Giriş yaptığınız itibaren sayaç belirlecek.  Gördüğünüz üzere kısa açıklama yazan yere çalıştığınız işle ilgili gruplandırma yaparak hangisine çalışmak istiyorsanız işaretleme yapabilirsiniz.

Başlat yerine bastığınızda 25 dakikalık süre başlamış oluyor. Bildirimleri aç diyerek de bilgisayar üzerinde çalıştığınız zaman size bildirim olarak bittiğini gösterip mola dönemine girebilirsiniz. Şuan da resim bende 4 dakika yazıyor çünkü bu yazıyı çekerken çektim 🙂

Pomodoo Tekniği Çalışma - Serkan Kaçan

Android ve ios için uygulama marketlerinize bakabilirsiniz. Pomodoro diye aratırsanız en çok indirilen kısmında gözükecektir. Ayrıca verdiğim sitede günlük olarak istatistik tutuyor. Bu istatistiklerle günden güne kendinizle yarışabilir. İlerlemenizi kaydedebilirsiniz. Bu tür ilerlemeyi kendinizde gördüğünüzde çalışmanız artış gösterecektir. Kendinizin zaman yönetimi ile ilgili durumu yaşıyorsanız bu pomodoro tekniği tam size göre kişisel gelişmeleri kendi sitemde paylaşacağım. Takipte kalın iyi bloglar diliyorum.

Yazı Sonu Pomodoro Güncelleme

Her hafta yaptığım pomodoro çalışmasını buradan liste paylaşacağım. Belki kendini değiştirmek isteyen veya düzenli çalışmak isteyen ziyaretçilerim olur. Bu konuda hem referans görmüş olurlar. Hem de kaynak olabileceğini düşünmekteyim. İnternette aratıldığında pek örnek olmaması sadece öylesine anlatılmış çalışmalar olduğunu görüyorum. Çok az nitelikte kaynak görüyorum. Her güncelleme geldiğinde aşağıda liste belirlenecek.

 

 

“Pomodoro Tekniği Çalışma Yöntemi 01” üzerine 2 yorum

Yorum yapın